ADHD

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ADHD

Useril este offline   dragos Icon

• Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,436
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationTarile de Jos

Postat on ADHD 16 February 2017 - 03:25 PM

O tema pe care se tot discuta de multa vreme in fel si fel de cercuri, mai mult sau mai putin specializate, dar, mai ales, in randul celor care nu prea au habar si se iau si ei dupa unii si altii. Tema este foarte serioasa insa, cred eu, este tratata precum politica sau fotbalul. Toti stim totul despre.

Nu de putine ori se arunca, in stanga si-n dreapta, cu eticheta ADHD atunci cand copiii fac ce stiu ei sa faca. Adica, sa fie copiii. Si cand unii sunt deranjati de entuziasmul cu care copiii se arunca in activitatea lor preferata, de a fi copil, imediat dau vina pe ADHD. Din pacate, multi dintre cei "instruiti", incep sa prescrie medicamente de "linistire", unele dintre aceste medicamente fiind chiar periculoase (spun invatatii).

Dat fiind faptul ca atat in Olanda, cat si in Belgia, eticheta "ADHD" ajunsese sa fie (si inca este) foarte populara, am tot vorbit cu fel de fel de persoane, si aici (ca doar locuiesc pe meleagurile astea) si pe net (cu unii care locuiesc in alte colturi ale lumii). Am vorbit cu medici, psihologi, parinti, profesori, tineri si copii (etichetati aproape cu ADHD) si, evident, si cu cei care le stiu ei pe toate.

Evident, am si eu parerea mea, tot asa cum o au si altii pe a lor. Si vreau sa spun acum doar un singur lucru. Cum nu tot ce zboara se mananca, tot asa, nici ADHD-ul nu este o eticheta ce trebuie pusa pe orice copil care face ce stie el mai bine. Cauzele unei "exaltari" pot fi multiple.

Iar pentru cei ce vor sa stie mai multe, va recomand articolul asta: https://www.eurekale...l-tlp021417.php

M-am referit acum, in special, la copii. Dar studiul la care se refera articolul ii cuprinde si pe adulti.

"The results from our study confirm that people with ADHD have differences in their brain structure and therefore suggest that ADHD is a disorder of the brain," added Dr Hoogman. "We hope that this will help to reduce stigma that ADHD is 'just a label' for difficult children or caused by poor parenting. This is definitely not the case, and we hope that this work will contribute to a better understanding of the disorder."
Signature Seperator image

"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

• Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • LocationTarile de Jos

Postat on ADHD 22 May 2017 - 03:14 PM

Iata un nou articol care merita sa fie citit.

http://www.thinkingh...-fraud.html?m=1

• Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • LocationTarile de Jos

Postat on ADHD 23 May 2017 - 12:58 AM

Nici un comentariu... nimic. Speram sa fi deschis un subiect "la ordinea zilei". In fine. Il mai las cateva zile si apoi il voi sterge.

Useril este offline   Fragola Icon

• Bucatar
  • PipPipPip
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 06-October 11

Postat on ADHD 23 May 2017 - 01:31 AM

Subiectul este interesant, nu cunosc insa multe amanunte. Si aici sint multi copii cu aceasta diagnoza si ma intreb de ce. Poate ca exista si acum 100 de ani dar pe atunci nu exista un nume. Inteleg ca se manifesta in doua feluri, copiii care sint foarte agitati, iar altii care sint linistiti dar nu se pot concentra. Majoritatea primesc medicamente.

Vezi postareadragos, la 22 May 2017 - 12:14 PM, a spus:

Iata un nou articol care merita sa fie citit.

http://www.thinkingh...-fraud.html?m=1

• Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • LocationTarile de Jos

Postat on ADHD 23 May 2017 - 01:37 AM

Vezi postareaFragola, la 22 May 2017 - 11:31 PM, a spus:

Si aici sint multi copii cu aceasta diagnoza si ma intreb de ce.

"aici" unde?

Useril este offline   Fragola Icon

• Bucatar
  • PipPipPip
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 06-October 11

Postat on ADHD 23 May 2017 - 12:24 PM

Vezi postareadragos, la 22 May 2017 - 10:37 PM, a spus:

Vezi postareaFragola, la 22 May 2017 - 11:31 PM, a spus:

Si aici sint multi copii cu aceasta diagnoza si ma intreb de ce.

"aici" unde?

In Germania. Dar si in Romania am vazut in librarii literatura pe aceasta tema, deci sint destule cazuri.

Useril este offline   bellamama Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,248
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat on ADHD 23 May 2017 - 12:45 PM

Vezi postareadragos, la 22 May 2017 - 10:58 PM, a spus:

Nici un comentariu... nimic. Speram sa fi deschis un subiect "la ordinea zilei". In fine. Il mai las cateva zile si apoi il voi sterge.

Este un subiect la ordinea zilei, cata vreme, studiile spun ca 10% dintre copiii planetei au aceasta tulburare.
Se studiaza si i s-a pus un nume de putin timp (40 ani) si nu se stie inca ce anume o provoaca.
Din pacate, parintii si cadrele didactice nu prea sunt la curent.
Trebuie sa te lovesti de ea, sa depasesti ideea preconceputa ca psihiatrul e pentru nebuni si sa ai bafta de a gasi un medic educat in acest domeniu.
Eu le-am avut pe toate, invatatorul care mi-a atras atentia ca fata nu se poate concentra si se misca incontinuu la ore, medicul care a studiat in SUA si Anglia acest "disorder" si am depistat-o destul de devreme (6 ani) pe fiica-mea.
Am inceput cu terapia educationala si am continuat si medicamentos, dupa ce am citit tot ce am gasit (caci e greu pt o mama sa fie de acord sa dea copilului un derivat de amfetamina).
Dar, e o tulburare chimica si trebuie ajutata tot chimic.
Au trecut 17 ani si exceptionala evolutie a copilei imi arata zilnic ca am actionat corect.
Evident, exista riscul abuzului si al etichetarii "repezite" a unor copii ca fiind hiperkinetici, cand ei sunt doar mai vioi.
Dar, ADHD exista, se poate diagnostica corect pe baza de teste si se poate trata si ameliora, chiar daca nu se vindeca.

Useril este offline   Foxyy Icon

• Moderator
  • Icon
  • Grup: Moderators
  • Postari: 13,809
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat on ADHD 22 June 2017 - 10:20 PM

Vezi postareabellamama, la 23 May 2017 - 09:45 AM, a spus:

Evident, exista riscul abuzului si al etichetarii "repezite" a unor copii ca fiind hiperkinetici, cand ei sunt doar mai vioi.

Din pacate, musiu Kagan are dreptate, prea multi copii capata stampila de ADHD doar pentru ca sunt copii........ :angryfire: Si nu stau smirna cand li se cere (mai tot timpul, unora). :wacko:

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

www.amenajari-intretinere-gradini.ro www.creativgarden.ro Creare site de prezentare Creare site Creare site
Detectiv privat Formatie nunta Bucuresti Detectiv particular