Vinete fel de fel

Salt la continut

• (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vinete fel de fel Ce mai gatim din vinete

Useril este offline   Geany Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13,691
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat on Vinete fel de fel 05 August 2016 - 10:56 PM

Vezi postareaAdriana, la 05 August 2016 - 09:25 PM, a spus:

Numa' stella sa nu zica nimic ca i-ai copiat textul si pozele aici.

I-am cerut acceptul pe facebook,nu poate intra insa deocamdata pe forum ca e in vacanta,dar mi-a zis ca e ok. in legatura cu reteta :thumleft:

Useril este offline   Adriana Icon

• Site Admin
  • Icon
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,937
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat on Vinete fel de fel 05 August 2016 - 11:16 PM

ok :)

Intre timp am gasit o reteta interesanta si eu si daca reusesc sa o fac o postez.

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on Vinete fel de fel 05 August 2016 - 11:19 PM

Sunt f. curioasa sa o vad :bounce:

Useril este offline   stella Icon

• Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,709
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat on Vinete fel de fel 30 December 2016 - 01:34 AM

Vezi postareaAdriana, la 05 August 2016 - 08:25 PM, a spus:

Numa' stella sa nu zica nimic ca i-ai copiat textul si pozele aici.

Io?Mai
Brava Gianino

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on Vinete fel de fel 30 December 2016 - 01:47 AM

:hug: deci zau ca trebuie sa le fac si eu Stelin'(mai ales dupa sarbatori cand nu mai vrem carne) :hug:

Useril este offline   dragos Icon

• Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,518
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationTarile de Jos

Postat on Vinete fel de fel 13 June 2018 - 09:54 PM

Vezi postareayoyo, la 04 August 2016 - 06:57 PM, a spus:

Daniella , baba ghanoush se numeste salata arabeasca facuta din vinete cu rosii tocate, ardei, usturoi, Dpis alroman (melasa de rodie).

Mutabal e altceva.

In baba ganoush nu se pune ardei. Rosiile sunt optionale.

Eu acum sunt intr-o pauza de facut baba ganoush asa ca sa va povestesc cum fac eu asta.

Vinetele (trei) coapte pe gratarul de jar. Cand sunt gata se curata si se pun la scurs. Apoi se toaca vinetele cu tocator de lemn ;) Apoi se pun in troc.
Se iau trei catei babani de usturoi (poa sa fie si patru, sau cat vreti. Dar, atentie, usturoiul e baza in baba ganoush) si se zdrobesc cu latul lamei cutitului. Se indeparteaza coaja si se toaca binebine. Ce-a iesit se pune peste vinete si se amesteca, cu lingura de lemn, binebine.
Se ia ceva ulei de masline si se pune peste vinete. Cat vreti, da sa nu fie prea mult. Se amesteca binebine.
Se iau fo 2-3 linguri zdravene de tahini (sau tahina, cum mai zic unii) si se pune in vinete. Se amesteca binebine.
Se ia o lingurita rasa cu seminte de chimen (atentie, chimen nu chimion sau chimen negru!!! CHIMEN!), se rumeneste putinputin intr-o tigaie, se mojareaza bine si se pune peste vinete. Se amesteca binebine. Atentie, chimenul este nelipsit!
Se pune sare (de mare) si piper, dupa gust, dar intai mojarate bine.
Se stoarce ceva zeama de lamaie, dupa gust, peste vinete si se amesteca binebine. Io pun zeama de lime.
Se amesteca binebine din nou, se gusta si se mai adauga, daca e cazul, cate ceva din ingredientele de mai sus. DACA E CAZUL! In general mai e cazul de ceva tahini :)
Daca se vrea, si ar fi bine sa se vrea, se toaca coriandru verde (o mana zdravana) si se adauga in amestecatura si se amesteca binebine. Cine nu vrea coriandru poa sa puie patrunjel dar nu d-ala cret, ci cu fruntea lata. Daca nu se vrea amestecat in vinete se poate presara pe deasupra cand baba e gata. Ca decor.
Se netezeste amestecatura in troc sau se pune in alt troc pe masura si se orneaza pe deasupra cu samburi de rodie, pentru ca ati avut grija sa curatati o rodie inainte de a va apuca de treaba.

Cine vrea poa sa puna pe deasupra si ceva seminte de pin prajite (dar nu facute carbune). Io nu pun.

Asta e baba ganoush pe care o fac eu. Rosii nu pun pentru ca o stric.
Signature Seperator image

"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Useril este offline   dragos Icon

• Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,518
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationTarile de Jos

Postat on Vinete fel de fel 13 June 2018 - 10:55 PM

Vezi postareadragos, la 13 June 2018 - 07:54 PM, a spus:

Eu acum sunt intr-o pauza de facut baba ganoush asa ca sa va povestesc cum fac eu asta.

Vinetele (trei) coapte pe gratarul de jar. Cand sunt gata se curata si se pun la scurs. Apoi se toaca vinetele cu tocator de lemn ;) Apoi se pun in troc.
Se iau trei catei babani de usturoi (poa sa fie si patru, sau cat vreti. Dar, atentie, usturoiul e baza in baba ganoush) si se zdrobesc cu latul lamei cutitului. Se indeparteaza coaja si se toaca binebine. Ce-a iesit se pune peste vinete si se amesteca, cu lingura de lemn, binebine.
Se ia ceva ulei de masline si se pune peste vinete. Cat vreti, da sa nu fie prea mult. Se amesteca binebine.
Se iau fo 2-3 linguri zdravene de tahini (sau tahina, cum mai zic unii) si se pune in vinete. Se amesteca binebine.
Se ia o lingurita rasa cu seminte de chimen (atentie, chimen nu chimion sau chimen negru!!! CHIMEN!), se rumeneste putinputin intr-o tigaie, se mojareaza bine si se pune peste vinete. Se amesteca binebine. Atentie, chimenul este nelipsit!
Se pune sare (de mare) si piper, dupa gust, dar intai mojarate bine.
Se stoarce ceva zeama de lamaie, dupa gust, peste vinete si se amesteca binebine. Io pun zeama de lime.
Se amesteca binebine din nou, se gusta si se mai adauga, daca e cazul, cate ceva din ingredientele de mai sus. DACA E CAZUL! In general mai e cazul de ceva tahini :)
Daca se vrea, si ar fi bine sa se vrea, se toaca coriandru verde (o mana zdravana) si se adauga in amestecatura si se amesteca binebine. Cine nu vrea coriandru poa sa puie patrunjel dar nu d-ala cret, ci cu fruntea lata. Daca nu se vrea amestecat in vinete se poate presara pe deasupra cand baba e gata. Ca decor.
Se netezeste amestecatura in troc sau se pune in alt troc pe masura si se orneaza pe deasupra cu samburi de rodie, pentru ca ati avut grija sa curatati o rodie inainte de a va apuca de treaba.

Cine vrea poa sa puna pe deasupra si ceva seminte de pin prajite (dar nu facute carbune). Io nu pun.

Asta e baba ganoush pe care o fac eu. Rosii nu pun pentru ca o stric.

Iaca si poza finala :)

Imagine atasata
Signature Seperator image

"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Useril este offline   Adriana Icon

• Site Admin
  • Icon
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,937
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat on Vinete fel de fel 14 June 2018 - 12:22 AM

Interesant, mi-ar place sa incerc ca sunt curioasa de ce gust poate avea asa o combinatie

• (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

www.amenajari-intretinere-gradini.ro www.creativgarden.ro Creare site de prezentare Creare site Creare site
Detectiv privat Formatie nunta Bucuresti Detectiv particular Antigel centrale termice