Rasoluri de miel

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Rasoluri de miel ~ o poveste pascala ~

Useril este offline   Dan@ Icon

• (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,921
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat on Rasoluri de miel 27 April 2013 - 01:43 PM

dat fiind faptul ca se apropie Pastele, m-am gindit sa va spun o poveste culinara, care incepe cu ... a fost odata o fata tare distrata :D - a plecat sa cumpere crabi, s-a ratacit pe drumul inspre pescarie si s-a intors acasa cu 2 rasoluri de miel, o bere Guinness si o vaga idee despre cam ce-ar putea sa faca din ele - that's me ! :lol:

Imagine postata

ajunsa in bucatarie, fetita din poveste a trecut la un make-over dind rasolurile printr-un amestec de faina alba (2Lg) + 1/2 lingurita cimbru uscat (cine vrea, poate pune rozmarin in loc) + piper proaspat macinat, si scuturind usor surplusul de faina

Imagine postata

intr-o cratita incapatoare, bine incinsa, a topit 1 Lg de unt, a adaugat si un pic de ulei de floarea-soarelui si a trecut la o prajire rapida a rasolurilor pe toate partile; cind au prins o crusta aramie, le-a dat deoparte pe o farfurie si a calit timp de 2' o ceapa rosie taiata in sferturi, 3 catei de usturoi, 1 morcov tocat si 1/4 radacina de telina tocata

apoi a asezat rasolurile inapoi in cratita (in pozitia "pica para malaiata in gura lui natafleata" :71: ), a turnat 3 dl de bere Guinness si 7 dl zeama de carne ( 2 cubulete concentrate din carne de vita + apa fiarta), a mai scapat si citeva boabe de piper + o frunza de dafin si a acoperit cratita cu un capac dind-o apoi la cuptor (180°C)

Imagine postata

dupa 1h 30' cit au stat la cuptor, carnea de pe rasolurile de miel a inceput sa se desprinda usor de os, iar aromele ce strabateau din cratita sa gidile placut nasucul fetitei, responsabila cu pregatirea festinului

in acest moment a dat deoparte capacul, a stropit rasolurile cu sosul din cratita si le-a mai lasat descoperite inca 30' la cuptor pt. a se rumeni frumos

Imagine postata

pina s-au bronzat rasolurile de miel, fetita a pregatit si un amestec de piure din cartofi, telina si morcovi, drept acompaniament la friptura si sosul de bere

Imagine postata

si-am incalecat pe un polonic si v-am spus povestea mielului cu rasoluri șic - sa aveti papile fericite ! :love7:

Imagine postata

Useril este offline   boabe de cafea Icon

• Red Hood
  • PipPipPipPip
  • Postari: 734
  • Inregistrat: 04-January 11
  • LocationRomania

Postat on Rasoluri de miel 27 April 2013 - 02:01 PM

Foarte fain arata iar la gust e musai sa fie bune! Se pune reteta la pastrare :)

Useril este offline   zerda Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 5,864
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat on Rasoluri de miel 27 April 2013 - 08:14 PM

Hai sa'm trag una!!!! Tu vrei sa vezi cum face glicemia mea hatza-hatza!! :drool:

dupa ce petrec pastele fara miel... :rolleyes: cand vin acasa imi trag neaparat, bere ieste, miel se mai gaseste.... :tongue7:
Signature Seperator image

Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

• (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip

Postat on Rasoluri de miel 27 April 2013 - 10:03 PM

Vezi postareaboabe de cafea, la 27 April 2013 - 12:01 PM, a spus:

Foarte fain arata iar la gust e musai sa fie bune! Se pune reteta la pastrare :)

coffee bean, daca esti fan carne de miel, sa stii ca iese o friptura foarte frageda, gustoasa si mai ales satioasa. poate ca ar fi trebuit sa precizez in reteta ca dintr-un singur rasol de marimea celor din poza (ca. 0,725 Kg/buc.), 2 persoane maninca pe saturate. al doilea rasol l-am servit azi. :)

• (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip

Postat on Rasoluri de miel 27 April 2013 - 10:08 PM

Vezi postareazerda, la 27 April 2013 - 06:14 PM, a spus:

Hai sa'm trag una!!!! Tu vrei sa vezi cum face glicemia mea hatza-hatza!! :drool:

dupa ce petrec pastele fara miel... :rolleyes: cand vin acasa imi trag neaparat, bere ieste, miel se mai gaseste.... :tongue7:

cafeluto, orice ai sa maninci de Paste, sper sa-ti fie binevenit. dar cind ajungi acasa, musai sa faci o mamaliguta pe linga rasol si sa te gindesti la mine. :occasion14:

Useril este offline   boabe de cafea Icon

• Red Hood
  • PipPipPipPip
  • Postari: 734
  • Inregistrat: 04-January 11
  • LocationRomania

Postat on Rasoluri de miel 27 April 2013 - 10:13 PM

Vezi postareaDan@, la 27 April 2013 - 09:03 PM, a spus:

coffee bean, daca esti fan carne de miel, sa stii ca iese o friptura foarte frageda, gustoasa si mai ales satioasa. poate ca ar fi trebuit sa precizez in reteta ca dintr-un singur rasol de marimea celor din poza (ca. 0,725 Kg/buc.), 2 persoane maninca pe saturate. al doilea rasol l-am servit azi. :)

:rolleyes: Mi-e o pofta de nu mai pot! Nu ma gandeam ca-i atat de mare un rasol! Sa vedem ce gasesc pe-aici si poate se face...

Useril este offline   ralesu Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 814
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat on Rasoluri de miel 28 April 2013 - 06:09 AM

Mama cum poate sa arate! Abia astept sa-mi cumpere berbatu miel sa-l fac de Paste!

• (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip

Postat on Rasoluri de miel 28 April 2013 - 10:54 PM

Vezi postareaboabe de cafea, la 27 April 2013 - 08:13 PM, a spus:

Vezi postareaDan@, la 27 April 2013 - 09:03 PM, a spus:

:rolleyes: Mi-e o pofta de nu mai pot! Nu ma gandeam ca-i atat de mare un rasol! Sa vedem ce gasesc pe-aici si poate se face...

asa cum imi spunea cineva hitru de prin partile Ardealului, cica miei din Romania sint mai subdezvoltati si neumblati pe la sala decit raposatul ce mi-a cazut pe mina la cumparaturi. nu stiu, probabil asa o fi ! :71:
iti tin pumnii sa gasesti ceva de soi si sa ai o masa imbelsugata de Paste ! :occasion14:

• (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip

Postat on Rasoluri de miel 28 April 2013 - 10:56 PM

Vezi postarearalesu, la 28 April 2013 - 04:09 AM, a spus:

Mama cum poate sa arate! Abia astept sa-mi cumpere berbatu miel sa-l fac de Paste!

Ralu, ma bucur sa aud ca te incinta reteta. pofta mare de Paste ! :occasion14:

Useril este offline   Piscotel Icon

• Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat on Rasoluri de miel 29 April 2013 - 09:25 AM

Expresia :

Ai Rasolit-o !

Nu se potriveste acestei povesti .Imagine postata

Io as spune :

Ai Exquisite-o ! Imagine postata
Signature Seperator image

Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

• (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip

Postat on Rasoluri de miel 02 May 2013 - 09:28 PM

Vezi postareaPiscotel, la 29 April 2013 - 07:25 AM, a spus:

Expresia :

Ai Rasolit-o !

Nu se potriveste acestei povesti .Imagine postata

Io as spune :

Ai Exquisite-o ! Imagine postata

Pisco, nu puteai sa-mi spui ca am rafinat-o ? :D
(am o admiratoare secreta, pe tanti Aglaia, femei simpla de la tara unde s-a nascut vesnicia, si cica i s-au incrucisat privirile in x si limba i s-a imbirligat incercind sa inteleaga daca ma injuri de bine :71:)

multumesc pt. apreciere ! :floare:

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

www.amenajariintretineregradini.ro www.creativgarden.ro Creare site de prezentare Creare site Creare site
Detectiv privat Mediator Encean Alexandru Detectiv particular