Gong xi fa cai

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gong xi fa cai

Useril este offline   Alexandru Icon

• Site Admin
  • Icon
  • Grup: Administrators
  • Postari: 2,371
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat on Gong xi fa cai 10 February 2013 - 12:48 AM

Gong xi fa cai 2013 !
Signature Seperator image

Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Useril este offline   Dexter Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,975
  • Inregistrat: 09-June 11

Postat on Gong xi fa cai 10 February 2013 - 01:25 AM

Xin Nian Kuai Le!

Useril este offline   Piscotel Icon

• Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat on Gong xi fa cai 10 February 2013 - 02:32 AM

Imagine atasata

Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

Useril este offline   stella Icon

• Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Postari: 7,708
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat on Gong xi fa cai 10 February 2013 - 03:19 AM

Haha, e anul meu :) ca mi-s serpoaica :)

Imagini atasate

• Imagine atasata

Useril este offline   Uma Icon

• Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,633
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationMica's world

Postat on Gong xi fa cai 10 February 2013 - 08:14 AM

"The new year officially arrives for many Asian cultures with the new moon late Sunday night and that has many wondering, according to astrological lore, what the Year of the Snake actually means.

The Year of the Snake follows the Year of the Dragon in that system’s 12-year cycle.

Going all the way back to Adam and Eve, the cold-blooded and scaly snake has developed a bad reputation.

Every year has its ups and downs, but those years associated with the snake have had some extreme lows, notably the attack on New York’s World Trade Centre in 2001 and the Tiananmen Square protests and mass killings in Beijing in 1989.

But not everyone thinks badly of the Year of the Snake

"They are swift, can be quick, like the economy," said Anita Lau, as she sold stuffed- animal snakes at Aberdeen Mall in Richmond.

"Usually, Year of Snake people born are smart, intelligent, a little cunning."

Feng Shui master Sherman Tai agrees, although he adds that every year is also influenced by an accompanying cycle of the ancient elements. This is not just the Year of the Snake, it’s the Year of the Water Snake.

"It’s very intelligent, calm, patient, waiting for the right time before they attack,” said Tai. “For Year of the Snake, [you] need to wait for right timing."

Tai said it is a year particularly marked by fluctuations.

“From May to August is right timing for changes to investment, study, love and romance, all these kind of things."

Tai also said the come autumn, some unpredictable things might happen."

Xin nian kuai le!

A cat is a friend fur-ever !

Useril este offline   Piscotel Icon

• Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat on Gong xi fa cai 10 February 2013 - 12:40 PM

De rau
1977 -Cutremurul devastator de la Bucuresti

Si de bine :

1989 - Anul miracolelor .
Anul schimbarilor majore sociale si politice

1989
Informatiile le-am luat de pe poralul Parlamentului European ,ca eu nu stiam sa le zic asa de bine .Imagine postata februarie - aprilie: discuţii între Partidul Comunist din Polonia şi Solidaritatea (Solidarność); martie: aproximativ 80.000 de persoane participă la un miting pentru democraţie în Budapesta. Se formează opoziţia în Ungaria; 4 şi 18 iunie: alegeri semi-libere în Polonia. Solidaritatea câştigă 99 din cele 100 de locuri din senat şi 161 din locurile alocate în Sejm (doar o treime din locurile din Sejm erau disponibile pentru candidaţii din partea Solidarităţii); 27 iunie: miniştrii de externe austriac şi maghiar taie gardul de sârmă ghimpată de la graniţa dintre cele două ţări în Sankt Margarethen/Sopronkőhida; 19 august: deschiderea simbolică a graniţei în Sankt Margarethen/Sopronkőhida, timp de trei ore, pentru „Picnicul Pan-european“. Peste 600 de cetăţeni din Germania de Est profită de ocazie pentru a trece graniţa. Grănicerii maghiari nu intervin; 23 august: „Lanţul Baltic“: două milioane de oameni si-au dat mâna pe parcursul a peste 600 de km de-a lungul Estoniei, Letoniei si Lituaniei. Au făcut acest lucru pentru a atrage atenţia asupra situaţiei din ţările baltice, cu ocazia împlinirii a 50 de ani de la încheierea pactului Ribbentrop-Molotov între Germania şi Uniunea Sovietică - pact ce a dus la ocuparea celor trei state; 24 august: Tadeusz Mazowiecki (Solidaritatea) devine prim ministru polonez după ce candidatul comunist nu poate forma cabinetul. Se formează primul guvern ne-comunist din Europa comunistă; 11 septembrie: guvernul maghiar anunţă că refugiaţii est-germani nu vor fi repatriaţi, ci lăsaţi să meargă în Vest. 13.000 de refugiaţi est-germani trec prin Ungaria în Austria, apoi în Germania de Vest. Cortina de Fier dispare între Austria şi Ungaria; 9 octombrie: demonstraţii uriaşe în Leipzig: 70.000 de oameni ies în stradă şi cântă „Wir sind das Volk“; 18 octombrie: Erich Honecker (politician comunist german care a condus RDG şi care a coordonat construirea Zidului Berlinului) demisionează în Germania de Est; 4 noiembrie: peste un milion de oameni se strâng pentru a demonstra în Alexanderplatz (Berlinul de Est); 9 noiembrie: datorită protestelor şi emigrării în masă, guvernul est-german înlătură restricţiile de călătorie. Cade Zidul Berlinului; 17 noiembrie: începutul „Revoluţiei de catifea“: poliţia înăbuşă o demonstraţie a studenţilor şi activiştilor socialişti în Praga. Apar demonstraţii în oraşele mari din Cehoslovacia; 16 decembrie: apar proteste la Timişoara, România. Mai târziu, apar demonstraţii în Bucureşti. Nicolae Ceauşescu vorbeşte unei mulţimi formate din 100.000 de oameni de la balconul Comitetului Central. Începe revoluţia, care a putut fi urmărită în direct la televizor; 25 decembrie: Nicolae Ceauşescu şi soţia sa sunt executaţi. În anii următori, ţările baltice îşi declară independenţa faţă de URSS. În 1990 Germania este reunificată, în timp ce în Polonia devine preşedinte liderul Solidarităţii, Lech Walesa. În decembrie 1991, secera şi ciocanul au fost arborate pentru ultima dată la Kremlin. De atunci a fost ridicat noul drapel al Federaţiei Ruse. Uniunea Sovietică încetează să existe, în locul acesteia luând fiinţă Comunitatea Statelor Independente.

Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

www.amenajari-intretinere-gradini.ro www.creativgarden.ro Creare site de prezentare Creare site Creare site
Detectiv privat Formatie nunta Bucuresti Detectiv particular Antigel centrale termice