Tarta cu carnati si ciuperci

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tarta cu carnati si ciuperci Sora geamana cu pizza...

Useril este offline   Gelutza Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,030
  • Inregistrat: 04-January 12

Postat on Tarta cu carnati si ciuperci 05 January 2013 - 10:54 PM

Candva, in timpul unei rataciri prin cyberspatiu, am dat in periplul meu peste o poza cu un produs culinar ce seamana cu ceea ce vreau eu sa va prezint acum. Ei, bine, fotografia aceea ma urmarea si ca sa scap de umbra sa am facut un plan de bataie ( era un site cu poze, nu era blog, ca sa aiba si reteta)si m-am apucat de treaba. Am facut tarta de Craciun si pot sa va spun ca in momentul aducerii pe masa toti ochii s-au indreptat spre ea, era normal, elementul de noutate isi spunea cuvantul, dar apoi, toata lumea a laudat-o si a cerut reteta, am dat-o si se tot da de la unul la altul, intre timp am si transformat-o, am obtinut-o si pe sora-sa si la rugamintea fetelor care au vazut-o pe topicul cu pregatelile de la aniversarea mea o postez si aici pentru doritori.

Ingrediente:
400 gr. aluat foietaj
4 bucati de carnati afumati, 250 gr.
3 linguri de ketchup picant
100 gr. parmezan sau cascaval ras
3 ciupeci proaspete
50 gr, jambon crud feliat
opt. masline verzi pentru ornat, asta a fost in cazul meu, voi depinde cum vreti sa o coafati:)
piper, oregano, cimbru, dupa gust

Mod de preparare:
Nota:
Mentionez ca eu pregatisem initial la ingrediente oua si smantana, dar fiica mea nu m-a lasat sa le folosesc, considerand ca ar fi prea groasa si grea pentru o zi ca cea de Craciun, am ascultat-o si nu am regretat, dar voi face si experimentul cu smantana si ouale, ca sa-si merite titlul de tarta cu adevarat.

Gata cu vorba, pregatim aluatul.
Se intinde foaia de foietaj pe planseta si se taie un cerc cu diametrul mai mare cu 5 cm decat forma in care se va coace. Se aseaza carnatii sub forma de cerc, la 4 cm. distanta(spre interior) de marginea aluatului si se ruleaza marginea aluatului peste carnati, iata si o poza care va lamureste mai bine, cred.

Imagine atasata

Se trage bine de aluat pentru a se acoperi in totalitate bucatile de carnati, se inteapa aluatul cu furculita in mijloc si se pune ketchupul picant in golul format de marginea cu carnat. Peste ketchup se pune parmezan sau cascaval ras.

Imagine atasata

Se continua asezand peste cascaval jambonul sau bacon, eu l-am taiat maricel, dar era feliat foarte subtire.Se adauga si condimentele, sare, daca mai e nevoie, eu nu am mai pus.

Imagine atasata

Se presara iarasi cascaval si apoi se aseaza ciupercile feliate.

Imagine atasata

Se presara ultimul strat de cascaval si se orneaza dupa dorinta, eu am preferat un bradut, era in trend, din masline verzi, depinde si de ocazie si nu in ultimul rand, de imaginatie. Marginea am uns-o cu galbenus de ou amestecat cu putin lapte dulce, ramas de la altceva si bine am facut, ca mi-a placut!

Imagine atasata

Am copt-o la cuptor preincalzit, la 180 de grade 20 de minute.Era foarte frumoasa cand am scos-o din cuptor, dar cand am taiat-o era si mai si!

Imagine atasata

Imagine atasata

Cel mai mult mi-a placut cand am si gustat-o, mi-am si multumit in gand pentru ca am facut-o, in timp ce in jur erau mmm-uri si yami-uri si se cerea reteta. Bun, acum v-am dat-o, dar cu asta nu am spus totul, feliuta asta va mai poate spune ceva:” Pe cat de frumoasa sunt, pe atat de usor de facut!”

Imagine atasata

Pofta buna!

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on Tarta cu carnati si ciuperci 05 January 2013 - 11:04 PM

Completez...de teama ca pierd ce am scris si a doua oara,( mi-a furat o data jumatate de postare si o alta introducere, pe asta nu am mai brodit-o la fel...) am postat repede.Am incercat sa editez, dar frica pazeste bostana! Am copiat pozele micsorate de pe blog, aceea nu a fost micsorata dar nu mai umblu de frica sa nu pierd tot. Nu stiu de ce s-a atasat de doua ori acea poza, rog un admin sa o scoata ca nu-s are rostul. Revin cu tarta cu bilutele de branza tot aici.

Useril este offline   Foxyy Icon

• Moderator
  • Icon
  • Grup: Moderators
  • Postari: 13,809
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat on Tarta cu carnati si ciuperci 05 January 2013 - 11:17 PM

Vezi postareaGelutza, la 05 January 2013 - 08:04 PM, a spus:

Completez...de teama ca pierd ce am scris si a doua oara,( mi-a furat o data jumatate de postare si o alta introducere, pe asta nu am mai brodit-o la fel...) am postat repede.Am incercat sa editez, dar frica pazeste bostana! Am copiat pozele micsorate de pe blog, aceea nu a fost micsorata dar nu mai umblu de frica sa nu pierd tot. Nu stiu de ce s-a atasat de doua ori acea poza, rog un admin sa o scoata ca nu-s are rostul. Revin cu tarta cu bilutele de branza tot aici.

Am corectat. Era atasata de 2 ori acea poza.

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on Tarta cu carnati si ciuperci 05 January 2013 - 11:37 PM

Tarta cu bilute de branza si ciuperci

Ingrediente:
400 gr. aluat foietaj
100 grame branza telemea
100 gr, crema de branza
3 linguri de ketchup picant
15000 gr. parmezan sau cascaval ras
8 ciupeci proaspete, pot fi si din conserva, eu am avut si cateva dunstuite ramase de la drob
150 gr.de ce-o fi:sunca, muschi, jambon taiat cubulete, eu am avut ramasite de la Craciun amestecate
marar verde, dupa gust
piper, oregano, cimbru, dupa gust

Ingredientele se pot ajusta, v-am spus ca urmeaza sa eu sa fac o adevarata tarta, la care sa pun si smantana si oua, dar am nevoie de o pauza, numai ca vorbesc despre asta acum si creierul meu reuza sa mai auda de asa ceva momentan... :)
Iata cum am facut de data asta.
Am facut bilute de branza din brnza, crema de branza si marar.
Am taiat aluatul cu diametru mai mare decat tava ca si la precedenta. am asezat bulutele de branza pe margine la distanta de vreo 4/5 cm, depinde de bilute, socotiti ca marginea sa le acopere.

Imagine atasata

Trageti de aluat astfel incat sa acopere fiecare biluta si intre bilute, apasati bine ca sa se lipeasca putin aluatul, poza va spune mai bine cum sa faceti.

Imagine atasata

Imagine atasata

Puneti ketkhupul in mijloc.

]Imagine atasata

Peste ketkhup cascaval, apoi asezati mezelurile cuburite, taiate cum vreti.

Imagine atasata

Apoi iarasi cascaval si ciupercile asezate dupa cum doriti, iarasi cascaval, uns pe margini cu ou+ o lingurita lapte, presarat oregano sau ce vreti, sau numai daca vreti, eu am vrut! =))

Coaceti ca si la cealalta la foc potrivit.

Imagine atasata

Asa e gata impopotonata.

Imagine atasata

Asa arata taiata, e frumoasa, la noi a placut tuturor!

Imagine atasata

Imagine atasata

Cam asta e, ma duc sa aduc si o felie, dar pana atunci dau drumul la postare sa nu pierd!
Koral, icecream si cine a mai dorit reteta,la topicul celalalt iata ca m-am tinut de cuvant, sa aveti sporT ! =))
Cu acelasi drag le-am facut si le-am postat, la mine din prima s-au mancat, asa sunt sigura ca o
sa fie si la voi!
Pofta buna!

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on Tarta cu carnati si ciuperci 05 January 2013 - 11:58 PM

Vezi postareaFoxyy, la 05 January 2013 - 11:17 PM, a spus:

Multumesc frumos, dar e ceva in neregula, imi amesteca literele in silabe,eu le tastez intr-o ordine ele apar in dezordine, am editat postarea celei de-a doua si ceea cea am editat la sfarsit apare in fata fotografiei...

Useril este offline   Foxyy Icon

• Moderator
  • Icon
  • Grup: Moderators
  • Postari: 13,809

Postat on Tarta cu carnati si ciuperci 06 January 2013 - 12:10 AM

Vezi postareaGelutza, la 05 January 2013 - 08:58 PM, a spus:

Multumesc frumos, dar e ceva in neregula, imi amesteca literele in silabe,eu le tastez intr-o ordine ele apar in dezordine, am editat postarea celei de-a doua si ceea cea am editat la sfarsit apare in fata fotografiei...

Acum e mai bine? Daca nu, sa-mi zici unde anume vrei sa vina poza a sasea...

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on Tarta cu carnati si ciuperci 06 January 2013 - 12:27 AM

Vezi postareaFoxyy, la 06 January 2013 - 12:10 AM, a spus:

Vezi postareaGelutza, la 05 January 2013 - 08:58 PM, a spus:

Acum e mai bine? Daca nu, sa-mi zici unde anume vrei sa vina poza a sasea...

Da, multumesc, esti pe barcade!
Am editat si am sters cererea de acolo ca nu mai avea rost,saru'mana! :pupic:

Useril este offline   Ellani Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,345
  • Inregistrat: 22-August 11

Postat on Tarta cu carnati si ciuperci 06 January 2013 - 01:10 AM

Pe asta trebuie s-o fac neaparat,in ciuda faptului ca azi in afara de ciorba,n-am mai visat la nimic si nu mai vreau sa ma gandesc la mancare.
Dar cum zilele oricum n-au intrat in sac....Imi plac ambele variante din poze si n-am nici o indoiala ca-mi vor place si cand le voi vedea scoase din cuptorul meu.
Multumesc si eu ca ti-ai facut timp si ai avut rabdarea deplina sa postezi retetele :floare:

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on Tarta cu carnati si ciuperci 06 January 2013 - 01:31 AM

Vezi postareaEllani, la 06 January 2013 - 01:10 AM, a spus:

Pe asta trebuie s-o fac neaparat,in ciuda faptului ca azi in afara de ciorba,n-am mai visat la nimic si nu mai vreau sa ma gandesc la mancare.
Dar cum zilele oricum n-au intrat in sac....Imi plac ambele variante din poze si n-am nici o indoiala ca-mi vor place si cand le voi vedea scoase din cuptorul meu.
Multumesc si eu ca ti-ai facut timp si ai avut rabdarea deplina sa postezi retetele :floare:

Cu multa placere, ma bucur ca iti plac, abia astept sa le vad scoase si din cuptorul tau, deja stiu ca vor arata foarte bine! :hungry:
Eu de Craciun am facut doua, una au luat-o copiii la Bucuresti si au mancat-o cu prietenii lor, toti erau incantati. Asta e buna si la picnic, se papa si cu manuta, daca se taie felii subtiri si la aniversarile copiilor, se poate face cu o zi inainte, fara probleme.
Chiar ca e vorba de rabdare...uite acum am stat si am scris la topicul cu pregatelile de Craciun, m-am chinuit sa micsorez si sa incarc pozele si cand sa dau"trimite" mi-a aparut mesajul amenintator pe fond rosu si nu s-a trimis, am pierdut timpul degeaba...gata,ma duc sa ma racoresc, nu mai pot de nervi...

Useril este offline   Carmen L Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,677
  • LocationBucuresti

Postat on Tarta cu carnati si ciuperci 06 January 2013 - 04:35 PM

Multumesc frumos pentru retete.Am sa le pregatesc in curand, una respectand reteta cu sfintenie si una fara ciuperci, cel mic nici nu vrea sa le guste, noi ceilalti le adoram.

As vrea sa iasa sectiunea ca a ta asa ca intreb, aluatul e cel pregatit de tine sau cumparat?
In cea de-a doua reteta sigur sunt 150 de gr cascaval nu 15000, dar nu e bai corectezi tu.
Multumesc inca odata :pupic:
Signature Seperator image

Imagine postata

Useril este offline   koral Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,465
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat on Tarta cu carnati si ciuperci 06 January 2013 - 06:25 PM

Multumesc din suflet, Gelutza, nu stiu de ce am avut impresia ca e o tehnica mult prea complicata pentru mine, dar acum , cu explicatiile tale clare si pozele sugestive, mi-ai dat curaj sa o incerc si eu. De fapt, sa LE incerc, imi plac amandoua. Doar sa-mi cumpar ingredientele, ca acum mai consumam de prin frigider si apoi, vorba Gianinei, sa-l vad bec :71: - ca sa-l pot umple din nou... =))

Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

Useril este offline   icecream Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 10-December 12
  • LocationTîrgu Mureș

Postat on Tarta cu carnati si ciuperci 10 January 2013 - 10:37 PM

Multumesc Gelutza, doar acum am vazut reteta pusa asa frumos, pare simpla si maine o s-o execut si eu, varianta cu bilute de branza ca e doar pentru noi trei in loc de pranzo-cina si copila nu-mi mananca nimic din "ce are sau a avut coloana vertebrala"- asa ca o voi face cu branzeturi diverse, ciuperci si probabil ca voi inlocui sunca cu ceva vegetale, vad eu maine ce mai am prin frigider si camara...

Useril este offline   zerda Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,003
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat on Tarta cu carnati si ciuperci 10 January 2013 - 11:11 PM

ai heit iu!

Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

Useril este offline   any_annette Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 6,834
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat on Tarta cu carnati si ciuperci 10 January 2013 - 11:13 PM

Super idee Gelutza, frau liber imaginatiei :occasion14: !

Useril este offline   Ellani Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,345
  • Inregistrat: 22-August 11

Postat on Tarta cu carnati si ciuperci 23 January 2013 - 11:21 PM

Vezi postareaGelutza, la 05 January 2013 - 09:31 PM, a spus:

Vezi postareaEllani, la 06 January 2013 - 01:10 AM, a spus:

Cu multa placere, ma bucur ca iti plac, abia astept sa le vad scoase si din cuptorul tau, deja stiu ca vor arata foarte bine! :hungry:

Si-am facut-o pe aia cu branza si ne-a placut foarte mult,chiar daca am facut-o cu aluatul de chifle,caci n-aveam foietaj,dar de facut a trebuit musai s-o fac pentru o intalnire ad-hoc cu niste amici.Din cauza asta,n-am reusit sa fac poze :blush: dar multumesc inca o data pentru reteta si idei :floare: Ramane sa gasesc niste salam mai subtire si s-o-ncerc si pe cealalta.

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

www.amenajari-intretinere-gradini.ro www.creativgarden.ro Creare site de prezentare Creare site Creare site
Detectiv privat Formatie nunta Bucuresti Detectiv particular