Home made Hot Corn Tortilla Chips - Apocalypse now

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Home made Hot Corn Tortilla Chips - Apocalypse now So ready for guacamole

Useril este offline   W Mamadeus Paparotti Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat on Home made Hot Corn Tortilla Chips - Apocalypse now 21 December 2012 - 02:12 PM

Home made Hot Corn Tortilla Chips - Apocalypse now =))
So ready for guacamole

.
Imagine atasata
.

Ingrediente:
Faina de malai grisata - doua cesti de cafea
Faina alba - idem
Drojdie uscata -o lingurita
doua linguri de untdelmn de masline EV
sare, zahar - dupa gust

Mirosenii ;) + iutzeli:
(dupa facultati ;) - spunea Moromete imitandu-l pe a lu' Balosu')
Eu am prajit in tigaie, fara ulei, fructe de coriandru, chimion (nu chimen) ardei iute uscat, piperuri de trei culori si o pasataie de cardamon negru. Le-am rasturnat pe un ziar le-am lasat sa se raceasca si apoi le-am macinat in rasnita electrica impreuna cu fulgi de ceapa deshidratata si fulgi de usturoi.
.
Imagine atasata
.

Mod de preparatus:
Am macinat in rasnita electrica doua cesti de faina de malai grisata. Pentru o textura mai fina nu umpleti cuva decat de o treime sau mai putin. Le-am cernut intr-un bol, am adaugat, sarea, zaharul drojdia uscata, condimentele macinate (fara numar, fara numar) si le-am omogenizat. Am pus uleiul si am turnat apa calduta. Nu ma intrebati cat. Am obtinut o consistenta ceva mai fluida decat cea a aluatului de clatite. Am lasat compozitia sa se odihneasca 45 de minute.
Am incins doua tigai antiaderente cu fund gros pe focul dat la maxim si am procedat ca la clatite. Fara ulei. Strat cat mai subtire. Umiditatea care se evapora la contactul cu metalul incins creaza o structura dantelata. Se intorc de cateva ori pana cand nu se mai ridica aburi si devin crocante. Exact invers ca la clatite pe care le
dorim suple si elastice.
Se taie imediat ce o bucata e gata in fasii apoi in triunghiuri. Se imprastie pe o fata de masa curata ca sa poata respira.
So ready 4 guacamole !
Guacamolele il prepar maine cand vine Printesa acasa.
.
Imagine atasata
.

Apocalypse now? 21.12.2012 ora 12 si 12 minute :)
Sa fim seriosi!
Si sanatosi!
Si sa petrecem sarbatorile in pace si fericire.
Signature Seperator image

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Useril este offline   Lapona Enigel Icon

• Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 5,827
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationThe woods

Postat on Home made Hot Corn Tortilla Chips - Apocalypse now 21 December 2012 - 04:28 PM

Veeeery nice!!! Orice are mamuligä ma atrage instantaneu!

The tiger and the lion may be more powerful, but the wolf does not perform in the circus ;)

Useril este offline   Carmen L Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,677
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat on Home made Hot Corn Tortilla Chips - Apocalypse now 21 December 2012 - 04:30 PM

Inventiv ca de obicei. Sunt curioasa ce textura au, sa ramana suficiant de crocante pentru
rontaiala dar sa nu se intareasca prea tare, mama ce logica am la ora asta :rolleyes:

Imagine postata

Useril este offline   zerda Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,003
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat on Home made Hot Corn Tortilla Chips - Apocalypse now 21 December 2012 - 04:35 PM

Cum ai reusit tu sa le tai asa frumos ma depaseste, trebuie sa vii sa-mi faci homeschooling!!

Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

Useril este offline   W Mamadeus Paparotti Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat on Home made Hot Corn Tortilla Chips - Apocalypse now 22 December 2012 - 07:32 PM

Vezi postareaCarmen L, la 21 December 2012 - 02:30 PM, a spus:

Inventiv ca de obicei. Sunt curioasa ce textura au, sa ramana suficiant de crocante pentru
rontaiala dar sa nu se intareasca prea tare, mama ce logica am la ora asta :rolleyes:

Am rontzait azi din ele (cam jumatate). Textura e asemanatoare cu cea de la corn flakes. Niste corn flakes foarte grosi si super-picanti. Fac krantz-krantz si suna cand se freaca intre ele atunci cand bagi mana pana la cot in bol.

I-am taiat fara mari skill-uri. No sweat! Cu satarul de legume, dar merge foarte bine si cu foarfeca.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Useril este offline   Carmen L Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,677
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat on Home made Hot Corn Tortilla Chips - Apocalypse now 22 December 2012 - 09:39 PM

In cazul asta ii fac pentru revelion.
Sper sa-mi reuseasca.

Imagine postata

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

www.amenajari-intretinere-gradini.ro www.creativgarden.ro Creare site de prezentare Creare site Creare site
Detectiv privat Formatie nunta Bucuresti Detectiv particular Antigel centrale termice