Muffins cu mac, cardamom si sirop de portocala

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Muffins cu mac, cardamom si sirop de portocala

Useril este offline   any_annette Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 6,834
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat on Muffins cu mac, cardamom si sirop de portocala 13 December 2012 - 10:26 PM

Imagine atasata

Exceptionali. Sunt cei mai buni muffinsi pe care i-am mancat pana acum.
Si va zic imediat ca reteta am gasit-o intr-un numar vechi al revistei "Cucinare bene" ianuarie 2010.
Le iau la rasfoit din cand in cand, ca am un teanc generos si de data asta am pus ochii pe mufinsii astia si.....am avut o surpriza de proportii uriase!
Ingredientele mi-au placut toate, le aveam in casa, asa ca n-am mai stat pe ganduri.
Muffinsii astia sunt deosebiti. Aromati la maxim, iar siropul de portocala si cardamom e pur si simplu ceva de vis. E micul dejun perfect de sarbatori, zic eu. Au gust a sarbatori. Exact. Asta am vrut sa spun.
Eu am mancat 3 unu' dupa altul...am profitat si n-am mai mancat de pranz ca si asa am fost singura azi si n-a trebuit sa prepar pranzul :)))!

Ingrediente pentru 12 - 13 muffinsi:
100 gr iaurt alb (eu am pus iaurt de ananas, important e sa nu aiba bucati de fructe si sa fie alb)
2 linguri seminte de mac
150 gr unt
100 gr zahar brun
2 oua
1 portocala bio
150 gr faina alba
80 gr faina de migdale (eu am avut migdale decojite pe care le-am macinat)
1/2 plic de praf de copt (adica 8 gr, avind in vedere ca praful de copt aici are 16 gr )

Ingrediente sirop:
300 ml suc de portocala proaspat stors
60 gr zahar
1 lingura de cardamom macinat
4 linguri de miere de albini (40 gr)

Se amesteca iaurtul cu semintele de mac.

Imagine atasata

Se amesteca la robot zaharul cu untul bucatele pana cand rezulta o crema spumoasa.
Se adauga ouale, coaja rasa de la o portocala si se amesteca bine din nou. Nu va speriati daca compozitia va capata un aspect branzos, se reface imediat cand adaugati faina.
Se adauga faina cernuta amestecata cu praful de copt, se amesteca bine dupa care se uneste si faina de migdale, sucul de la o portocala stoasa si iaurtul amestecat cu semintele de mac.

Imagine atasata

Aluatul obtinut se pune in tava de muffins in care am pus forme individuale de hartie.

Imagine atasata

Imagine atasata

Se dau la cuptor (preincalzit) la 180 de grade timp de 25 de minute. Se face testul cu scobitoarea.

Imagine atasata

Intre timp se pregateste siropul.
Se pun intr-un ibric sucul de portocala, zaharul si cardamomul macinat. Se incalzeste si se amesteca pana ce se topeste zaharul, dupa care se mai tine pe foc mic timp de 10 minute. Se amesteca mereu.
Se opreste focul si se adauga mierea de albine.

Se scot muffinsii din cuptor, se lasa in tava si se inteapa deasupra fiecare muffin cu o scobitoare din loc in loc.
Jumatate din sirop il punem deoparte, iar cealalta jumatate se foloseste la insiropat muffinsii, direct in tava, cu o lingura, usor usor.
Se servesc cu restul de sirop ramas.

Imagine atasata

Imagine atasata

Imagine atasata

Imagine atasata

Imagine atasata

Useril este offline   boabe de cafea Icon

• Red Hood
  • PipPipPipPip
  • Postari: 735
  • Inregistrat: 04-January 11
  • LocationRomania

Postat on Muffins cu mac, cardamom si sirop de portocala 13 December 2012 - 10:31 PM

Aha, vad ca te-ai pus pe treaba! Arata superb si imi fac o pofta teribila :hungry:

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on Muffins cu mac, cardamom si sirop de portocala 14 December 2012 - 02:40 PM

Merci Bobita, ma bucur ca-ti plac!

Useril este offline   Foxyy Icon

• Moderator
  • Icon
  • Grup: Moderators
  • Postari: 13,809
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat on Muffins cu mac, cardamom si sirop de portocala 14 December 2012 - 03:18 PM

2 cuvinte am pentru tine: Su-Perb!!!! :blob8: Tre' sa le fac si eu, candva, arata prea bine! :drool:

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on Muffins cu mac, cardamom si sirop de portocala 14 December 2012 - 04:06 PM

Vezi postareaFoxyy, la 14 December 2012 - 01:18 PM, a spus:

2 cuvinte am pentru tine: Su-Perb!!!! :blob8: Tre' sa le fac si eu, candva, arata prea bine! :drool:

Eu nici azi dimineata nu m-am putut opri la unul singur, am mancat doua :santa: !
Merci Foxulina :-* !

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

www.amenajari-intretinere-gradini.ro www.creativgarden.ro Creare site de prezentare Creare site Creare site
Detectiv privat Formatie nunta Bucuresti Detectiv particular Antigel centrale termice