Supa crema de napi

Salt la continut

• (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Supa crema de napi Reteta de post

Useril este offline   Gelutza Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,030
  • Inregistrat: 04-January 12

Postat on Supa crema de napi 26 October 2012 - 04:09 PM

Nu se poate sa fie toamna si aroma acestei supe cremoase sa lipseasca din meniul acestor zile minunate de octombrie! Si nu se poate sa treaca o zi fara sa ma plimb putin prin gradina, sa mai simt mangaierea unei raze si mireasma busuiocului ce se incapataneaza sa ramana verde. Si-am luat mireasma sa cu mine in bucatarie. Astfel nici nu am simtit cand s-a facut supa mea de napi la care ma gandeam de ceva vreme. Iata ce mi-a trebuit ca sa gatez supa asta…
Ingrediente:
800 gr. napi
1 morcov
1 pastarnac
2 cepe
3 linguri ulei ev. de masline
nucsoara, sare- dupa gust

Imagine atasata

Mod de preparare:

Se spala zarzavatul, napii se curata si cu buretelul , au o cojita subtire precum a cartofilor noi. Se taie grob(fiindca oricum se blenduiesc apoi) morcovul, pastarnacul, ceapa, aici fac o paranteza…( Mi-am rugat sotul sa curete el ceapa de frunze si nu vazuse ca am pe masa ceapa rosie, s-a dus si a adus ceapa alba, asa ca am pus-o pe aceea adusa de el ca sa-si simta contributia adusa la prepararea supei :) !)
Se pun intr-o tigaie la sotat ceapa, morcovul si pastarnacul.

Imagine atasata

In timp ce se soteaza acestea se taie in patru si napii pentru inlesnirea fierberii. Cand s-au inmuiat legumele din tigaie se toarna intr-o oala, se adauga un litru de apa, putina sare si nucsoara si se fierbe totul la foc moderat cam douazeci de minute, pana sunt bune de blenduit. Eu am asezat oala sub presiune in chiuveta cu apa si dupa cinci minute am introdus mixerul vertical direct in oala.

Imagine atasata

Intr-un minut devine o compozitie cremoasa, cam asa…

Imagine atasata

In timp ce se fierbeau ingredientele supei, nu am stat degeaba, am pregatit crutoane. Acum e totul gata, poftiti la masa!

Imagine atasata
Sotul nu agreeaza busuiocul si a servit-o cu patrunjel, nu discutam gusturile, s-a facut cum doreste, doar a ajutat la pregatirea supei...
Imagine atasata
Noua ne plac oricum supele crema, dar asta e printre preferate si e foarte ieftina(noi doar uleiul, nucsoara, sarea si piperul le-am cumparat, ha, ha, nici nu stiu sa socotesc :) ).
Sunt sigura ca si voua o sa va placa daca veti avea placerea sa o incercati. Pofta buna!

Imagine atasata

Ps. Oana,nu ma gandeam sa o postez, dar daca tu ai dorit reteta, am fost mai prompta ca niciodata in postarea ei.
Sper sa fie de folos.

Useril este offline   Carmen L Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,677
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat on Supa crema de napi 26 October 2012 - 04:29 PM

Nu pot decat sa-mi imaginez gustul, nu am mancat napi niciodata ore sunt pe piata?
Asa ca eu poftesc la masa, multumesc pentru invitatie :floare:
In prima poza napii tai arata ca radacinile de ghimbir :)
Signature Seperator image

Imagine postata

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on Supa crema de napi 26 October 2012 - 04:39 PM

Vezi postareaCarmen L, la 26 October 2012 - 04:29 PM, a spus:

Nu pot decat sa-mi imaginez gustul, nu am mancat napi niciodata ore sunt pe piata?
Asa ca eu poftesc la masa, multumesc pentru invitatie :floare:

Multumesc frumos pentru cuvintele frumoase, Carmen!
Nu stiu daca sunt pe piata pentru ca eu am tare multi si daruiesc cu mult drag si celor care nu au si traiesc in raza mea de actiune.
Cand privesc tuberculii de napi si eu ii aseman cu cele de ghimbir, ai mare dreptate!
Spre deosebire de alte supe asta e buna si reincalzita, asa cum am papat eu astazi fiindca imi ramasese o portie si a fost ca si cand am pregatit-o acum!

Useril este offline   lenias Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 04-May 12

Postat on Supa crema de napi 26 October 2012 - 04:42 PM

Supa arata tare bine si/mi inchipui ca nu poate fi decat foarte buna, :floare: :floare: :floare: dar... nici eu nu am mancat niciodata si nici nu stiu cum arata. La fel ca si Carmen, si eu as fi zis ca sunt radacini de ghimbir :( :crying:

Useril este offline   Dexter Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,963
  • Inregistrat: 09-June 11

Postat on Supa crema de napi 26 October 2012 - 04:52 PM

geluţo ce-mi faci tu mie? tocmai ce am avut napii ăştia în mînă, dar cînd am ajuns la casă, casieriţa nu ştia ce sunt şi nu am avut răbdare să stau să verifice prin nu-ş ce catastif, aşa că i-am abandonat. dacă aveam răbdare, aveam şi eu supă. data viitoare însă, nu mă las :violent1:. la mine în sat se cheamă topinambur, jerusalem artichoke sau sunchoke şi nu sunt tocmai ieftini aşa că mă autoinvit la oala gelei :)

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on Supa crema de napi 26 October 2012 - 04:58 PM

Vezi postarealenias, la 26 October 2012 - 04:42 PM, a spus:

Supa arata tare bine si/mi inchipui ca nu poate fi decat foarte buna, :floare: :floare: :floare: dar... nici eu nu am mancat niciodata si nici nu stiu cum arata. La fel ca si Carmen, si eu as fi zis ca sunt radacini de ghimbir :( :crying:

Ma bucur ca si tie ti-a facut cu ochiul!
Imi pare rau ca nu i-am pozat infloriti, napii au o floare superba, galbena si e melifera, acesta a fost si motivul pentru care i-am pus in gradina de pe mal unde tinem noi si stupina.
Seamana la consistenta cand ii pasezi cu cartoful, dar cartoful e mai dens.
Gustul napului e dulceag și pământos, nu stiu cum sa zic, se aseamănă putin cu cel de anghinare, de unde și unul din numele sale: Jerusalem Artichoke.Condimentat cu salvie, cimbru, dafin, usturoi e minunat, dar merge bine si cu afumatura, smântână și crutoane. Se poate face piure, ca de cartofi, soté, sau se poate mânca crud, în salate, promit sa va mai arat cate ceva.

Useril este offline   boni Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,064
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat on Supa crema de napi 26 October 2012 - 05:01 PM

Vezi postareaCarmen L, la 26 October 2012 - 03:29 PM, a spus:

...
la fel am gândit şi eu. Habar nu aveam cum arată, de gust ce să mai zic...

Dexter, merci de info. Denumirea "topinambur" am văzut-o prin supermarket, dar neştiind ce înseamnă nu i-am atins... Oare de ce nu pun ăştia denumirile româneşti Imagine postata Probabil că nici eu nu au habar de ele...

Gelutza, încotro să mă duc cu gândul. Cu ce seamănă la gust?
Mi-e foame. Fug acasa!Imagine postata

EDIT: că între timp am văzut răspunsul de mai sus, aşa ca am priceput cam cum sunt la gust.

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on Supa crema de napi 26 October 2012 - 05:08 PM

Vezi postareaDexter, la 26 October 2012 - 04:52 PM, a spus:

geluţo ce-mi faci tu mie? tocmai ce am avut napii ăştia în mînă, dar cînd am ajuns la casă, casieriţa nu ştia ce sunt şi nu am avut răbdare să stau să verifice prin nu-ş ce catastif, aşa că i-am abandonat. dacă aveam răbdare, aveam şi eu supă. data viitoare însă, nu mă las :violent1:. la mine în sat se cheamă topinambur, jerusalem artichoke sau sunchoke şi nu sunt tocmai ieftini aşa că mă autoinvit la oala gelei :)

Ca sa-ti spun drept, la mine acasa, tata le spunea "napi porcesti" si mama ii dadea la porci, nu-mi amintesc sa ne fi pregatit ceva din ei, dar copil fiind, ii mancam asa cruzi, ca pe cotorul de varza.
Am inceput sa-i gatesc in momentul in care sotul meu a avut probleme mari cu glicemia si medicul i-a recomandat sa faca si el o cura cu napi. A facut si a avut efect miraculos!Ii aveam in gradina si nu-i consumam, dar de trei ani mancam pe rupte, sotul si-a rezolvat in mare parte problemele, roade zilnic napi...
Daca sunt scumpi, inseamna ca eu am comoara in fundul curtii si nu stiam. =))
Si va primesc pe toti cu drag la o oala mare cu supa sanatoasa!

Useril este offline   yoyo Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,178
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat on Supa crema de napi 27 October 2012 - 12:39 PM

Bine zis Gelutza: se aseamana cu gustul cotorului de varza, foarte dulci si tot asa stiu si eu ca eu efecte curative.

Am incercat odata parca si tare deliciosi mi s-au parut. Sigur supa ta e mai mult decat delicioasa.

Vezi ca si Eataly si Stella a gatit topinambur.

Useril este offline   moatza Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 5,503
  • Locationtot aici

Postat on Supa crema de napi 28 October 2012 - 11:19 AM

Gelutza, io am intrat aici ca sa vad cum arata napii. Cred ca-i mai vazusem la Piscotel, parca, dar uitasem complet. si cred ca stiu cum e floarea, galbena-aurie, asa-i?

sa va fie de bine supa! tare va invidiez c-ati reusit sa determinati familionul sa manance supe-creme de tot felul, of!

Useril este offline   Eataly Icon

• Moderator
  • Icon
  • Grup: Moderators
  • Postari: 7,955
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat on Supa crema de napi 28 October 2012 - 04:30 PM

Da, si aici tot topinambur le zice.
Eu ii ador. :occasion14:

Useril este offline   Foxyy Icon

• Moderator
  • Icon
  • Grup: Moderators
  • Postari: 13,809

Postat on Supa crema de napi 07 December 2012 - 02:00 PM

Ia s-o pun pe mama sa scurme in livada, poate-poate or mai fi ramas cativa napi. Eu ii mananc cruzi. Tata mi i-a aratat si m-a invatat ca-i pot consuma ca atare. Dupa ce-i scotea din pamant, mi-i dadea sa-i spal nitel si apoi dadeam atacul! :snorting:

Useril este offline   dragos Icon

• Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,436
  • LocationTarile de Jos

Postat on Supa crema de napi 09 December 2012 - 01:57 AM

Vezi postareaGelutza, la 26 October 2012 - 01:09 PM, a spus:

Nu se poate sa fie toamna si aroma acestei supe cremoase sa lipseasca din meniul acestor zile minunate de octombrie! Si nu se poate sa treaca o zi fara sa ma plimb putin prin gradina, sa mai simt mangaierea unei raze si mireasma busuiocului ce se incapataneaza sa ramana verde. Si-am luat mireasma sa cu mine in bucatarie. Astfel nici nu am simtit cand s-a facut supa mea de napi la care ma gandeam de ceva vreme. Iata ce mi-a trebuit ca sa gatez supa asta…
Ingrediente:
800 gr. napi
1 morcov
1 pastarnac
2 cepe
3 linguri ulei ev. de masline
nucsoara, sare- dupa gust

Atasament Picture 804.jpg

Sincer sa fiu, io nu vaz nici un nap in farfuria asta ci.... napi porcesti. Napii asa arata:

Imagine postata

"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Useril este offline   Alexandru Icon

• Site Admin
  • Icon
  • Grup: Administrators
  • Postari: 2,371
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat on Supa crema de napi 09 December 2012 - 01:49 PM

Vezi postareadragos, la 08 December 2012 - 10:57 PM, a spus:

...Napii asa arata:

Imagine postata

Moncher, pardon ca te contrazic, dar ce arati tu în poza se cheama gulii. Napii sînt cei ce se vad în poza Gelutzei.

Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Useril este offline   W Mamadeus Paparotti Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat on Supa crema de napi 09 December 2012 - 04:24 PM

Vezi postareaAlexandru, la 09 December 2012 - 11:49 AM, a spus:

...Napii asa arata:

Imagine postata

Moncher, pardon ca te contrazic, dar ce arati tu în poza se cheama gulii. Napii sînt cei ce se vad în poza Gelutzei.

Moncher, pardon ca te contra-contrazic =)) :occasion14:

Sa zica toata lumea cat repede dupa mine:
Napi iti da popa prin gard =))

Am avut in gradina in copilarie, am dat la porci (am dat si la rate :D) , am scos din camp in timpul liceului si facultatii cand ne scoteau la "muncile agricole" :icon_evil:
http://en.wikipedia.org/wiki/Turnip
In alte limbi: navet (fr.), turnip (engl.), rapa (it.), Speiserübe (germ.)
http://costachel.ro/...-leguma-uitata/

Geluta ne-a aratat niste topinamburi splendizi pentru care declar ca am egoism pe ea
http://en.wikipedia....salem_artichoke

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Useril este offline   dragos Icon

• Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,436
  • LocationTarile de Jos

Postat on Supa crema de napi 09 December 2012 - 10:54 PM

Vezi postareaAlexandru, la 09 December 2012 - 10:49 AM, a spus:

...Napii asa arata:

Imagine postata

Monserule, ma doare inima ca trebuie sa te invat :director:

Guliile arata asa:

Imagine postata

"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Useril este offline   zerda Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,003
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat on Supa crema de napi 09 December 2012 - 11:12 PM

La napi nu ma cert, dar guliile sunt alea puse de Dragos, am mancat numai jumate de vagon la viata mea!

Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

• Site Admin
  • Icon
  • LocationParis, France

Postat on Supa crema de napi 10 December 2012 - 02:29 PM

Vezi postareadragos, la 09 December 2012 - 07:54 PM, a spus:

Monserule, ma doare inima ca trebuie sa te invat :director:

Guliile arata asa:

Imagine postata

Asa sa fie, desi mi s-ar parea mai natural ca toate radacinile astea înrudite cu varza, mustarul si ridichile sa intre într-o singura categorie, diferita de cea a napilor, care fac parte din familia florii soarelui.

În orice caz, în limba franceza nu exista nici o confuzie posibila, guliile-s gulii, indiferent de culoare, si napii sînt napi.

Useril este offline   W Mamadeus Paparotti Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat on Supa crema de napi 10 December 2012 - 03:13 PM

Pana facem rost de topinambur discutam prieteneste si ne documentam despre legume.

Cum spuneam, parintii - care au avut placerea sa ma faca :D - le-au cultivat pe ambele. Napi + gulii.

Dragos ne arata de la o radacinoasa chiar ...radacina. A napului care va sa zica. IMHO. Se vede clar ca e radacina in imagine

Partea comestibila a guliei creste deasupra solului indiferent de culoare, dupa cum se poate vedea intr-o sumedenie de poze

https://www.google.c...iw=1241&bih=841

Pacat ca suntem asa de rasfirati pe mapamond, caci as propune sa ne intalnim deseara care cu furci, care cu topoare ... napi, care cu gulii, care cu topinamburi, sa vedem ce putem prepara gustos din ele.
Eu aduc :occasion14:

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

• Site Admin
  • Icon
  • LocationParis, France

Postat on Supa crema de napi 10 December 2012 - 06:09 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 10 December 2012 - 12:13 PM, a spus:

Pana facem rost de topinambur discutam prieteneste si ne documentam despre legume.

Cum spuneam, parintii - care au avut placerea sa ma faca :D - le-au cultivat pe ambele. Napi + gulii.

Dragos ne arata de la o radacinoasa chiar ...radacina. A napului care va sa zica. IMHO. Se vede clar ca e radacina in imagine

Partea comestibila a guliei creste deasupra solului indiferent de culoare, dupa cum se poate vedea intr-o sumedenie de poze

https://www.google.c...iw=1241&bih=841

Pacat ca suntem asa de rasfirati pe mapamond, caci as propune sa ne intalnim deseara care cu furci, care cu topoare ... napi, care cu gulii, care cu topinamburi, sa vedem ce putem prepara gustos din ele.
Eu aduc :occasion14:

Maitre, nici vorba de furci si topoare, cu prietenul Dragos ne permitem oarece libertati de expresie, ca ne cunoastem de o bucata de vreme.
Si chiar daca protestez mai vehement, asta nu înseamna ca nu ascult si nu bag la cap. Fara voi as fi uitat de mult subtilitatile limbii românesti. :occasion14:

P.S. : La întîlnire eu parca as aduce si niste taro ;)

• (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

www.amenajari-intretinere-gradini.ro www.creativgarden.ro Creare site de prezentare Creare site Creare site
Detectiv privat Formatie nunta Bucuresti Detectiv particular