Gem de prune si mere

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gem de prune si mere arome tomnatice la borcan

Useril este offline   Ioana Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat on Gem de prune si mere 11 October 2012 - 07:15 PM

Imagine atasata

Gem de prune si mere

Anul asta a fost anul gemurilor, al conservelor.Se pare ca dupa 15 ani de casnicie s-a trezit in mine ceva, sau cineva :-).Sau poate viata la tara m-a facut sa-mi revin, sa-mi aduc aminte cat de bine era la bunici, bunatatile facute de mama si bunica, vremea de demult, cate si mai cate si toate la un loc.
Tot din categoria vecinii nu fac nimic cu fructele din ograda, am facut si de data asta din prunele aduse de vecinu si ceva mere culese tot de el.Mere mai am si eu in curte,dar daca el mi-a dat , sa fie primit, din ale mele am facut placinta.

Spuneam si intr-un post anterior ca am in ograda proprie si personala un sclifosit,asa ca am incercat sa ascund prunele,amestecandu-le cu mere si...ve-ti vedea pe parcurs exact cum.

Protagonistele de azi sunt:

1,5 kg prune
1,2 kg mere
500 gr zahar
zeama de lamaie
5 pastai de cardamom

Prunele le-am spalat si le-am scos samburele, dupa care le-am pus intr-un vas si le-am presarat cu zahar, lasandu-le asa aproximativ 2 ore.

Imagine atasata

Merele le-am spalat si doar am scos cotorul necuratandu-le de coaja, aceasta fiind foarte sanatoasa si plina de pectina.Dupa ce am scos cotorul le-am taiat bucatele si stropit cu zeama de lamaie pentru a evita oxidarea.In momentul in care le-am curatat pe toate le-am pus impreuna cu prunele intr-un vas incapator si le-am pus la foc mediu.

Imagine atasata

Merele le-am spalat si doar am scos cotorul necuratandu-le de coaja, aceasta fiind foarte sanatoasa si plina de pectina.Dupa ce am scos cotorul le-am taiat bucatele si stropit cu zeama de lamaie pentru a evita oxidarea.In momentul in care le-am curatat pe toate le-am pus impreuna cu prunele intr-un vas incapator si le-am pus la foc mediu.
Imagine atasata

In momentul in care merele s-au inmuiat am blenduit toata compozitia, apoi am dat prin strecuratoare pentru a elimina urmele de coaja de pruna, obtinand astfel un gem cat mai fin pe care sa-l manance cu placere si cel mai mare sclifosit. Dupa operatiunea asta am mai dat iarasi oala pe foc cat sa traga cateva clocote, adaugand si cardamomul pe care l-am mojarit inainte. Am turnat compozitia in borcanele sterilizate(stiti voi procedura deja, nu?) apoi le-am intors cu susu in jos :-) si lasat asa vre-o ora apoi pus frumusel alaturi de restul conservelor.

Imagine atasata

Imagine atasata

Imagine atasata

Imagine atasata

Imagine atasata

PS: Puteti ca prunele sa le opariti inainte si apoi curatate de pielita,dar mie la 1,5 kg mi s-a parut munca de Sisif,asa ca am preferat blenduite si apoi date prin strecuratoare
Signature Seperator image

"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

Useril este offline   Carmen L Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,674
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat on Gem de prune si mere 11 October 2012 - 07:24 PM

Ce poze expresive, pline de culoare si arome poti sa faci, felicitari.
Gemul sunt convinsa ca e bun.

Am o curiozitate, vecinilor le-ai oferit spredegustare ceva din deliciile create
de tine cu parte din fructele inutile lor :blush: ?

Imagine postata

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on Gem de prune si mere 11 October 2012 - 07:49 PM

Vezi postareaCarmen L, la 11 October 2012 - 05:24 PM, a spus:

Ce poze expresive, pline de culoare si arome poti sa faci, felicitari.
Gemul sunt convinsa ca e bun.

Am o curiozitate, vecinilor le-ai oferit spredegustare ceva din deliciile create
de tine cu parte din fructele inutile lor :blush: ?

Multumesc Carmen.
Cat de degustare, nu inca , mai ales ca acum cei care mi-au dat prunele sunt in concediu.Dar in cadourile de Craciun se vor afla si borcanele cu gemuri alaturi de alte dulciuri.
Oricum ei s-au obisnuit ca aproape luna de luna primesc de la mine prajituri si sunt tare incantati :biggrin: .
Ultima data au fost asa de draguti ca atunci cand mi-au returnat platoul mi-au dat si o felicitare multumindu-mi pt dulciuri, felicitare facuta de ei avand pe coperta o poza cu pisica mea :love7:

Acasa la mine

Useril este offline   Carmen L Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,674
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat on Gem de prune si mere 11 October 2012 - 08:18 PM

Ce atenti :thumleft: foarte frumos.
Adevarul e ca nimic nu se compara cu prajiturile facute in casa, bine ca apreciaza,
si te apreciaza caci meriti :floare:

Imagine postata

Useril este offline   moatza Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 5,409
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat on Gem de prune si mere 12 October 2012 - 11:51 AM

Ioana, ce relatie frumoasa ai cu vecinii, imi place chestia asta!

iar de harnicia ta...ce sa mai zic? bravo, ti-am admirat toata gama de conserve, felicitari!

a simtit mofturosul merele?

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on Gem de prune si mere 14 October 2012 - 02:24 PM

Vezi postareamoatza, la 12 October 2012 - 09:51 AM, a spus:

Ioana, ce relatie frumoasa ai cu vecinii, imi place chestia asta!

iar de harnicia ta...ce sa mai zic? bravo, ti-am admirat toata gama de conserve, felicitari!

a simtit mofturosul merele?

Prunele :tongue3: , ca merele le mananca.La el e o chestie vizuala, sa nu vada cojile de prune.Mai faceam la un moment data o crostatta cu gem de prune si tot asa stramba din nas cand auzea de el, da cum gemul era facut de mama care despieliteaza prunele la final nici nu realiza :lol: .

Da, din fericire am niste vecini tare de treaba,desi cel cu prunele e arhitect cunoscut la noi in zona, omul e o persoana simpla,sotia lui la fel si se bucura tare mult cand le duc dulciuri.La fel si cei de langa noi care au doi copilasi, au fost f incantati anul trecut mai ales cand le-am facut cadou de Craciun casuta din turta dulce.
:105: Pentru mine e o placere sa facm imi place mai mult sa fac si sa daruiesc decat sa le mananc eu.

Acasa la mine

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

www.amenajariintretineregradini.ro www.creativgarden.ro Creare site de prezentare Creare site Creare site
Detectiv privat Mediator Encean Alexandru Detectiv particular