lucru manual

Salt la continut

• (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

lucru manual decoratiuni accesibile pentru casa

Useril este offline   aura Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,573
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat on lucru manual 22 June 2011 - 12:36 AM

Ma gandeam sa ne facem un coltisor unde putem sa vorbim despre idei si realizari de decoratiuni ieftine, accesibile pentru casa.
Imi place sa decorez, sa mut lucrurile dintr-un loc in altul. Imi place cand imi cumpar ceva nou, ma entuziasmez repede, dar ma plictisesc la fel de repede. In ritmul asta cheltuiam prea mult si am hotarat sa incerc sa fac eu unele accesorii mai simplute.
O sa ziceti ca sunt zgarcita. Da, recunosc, sunt zgarcita, dar mie imi place sa spun ca zgarcenia ma face mai creativa :P In plus, cateodata oferta magazinelor e limitata, nu gasesc chiar tot ce mi-as dori. In felul asta imi personalizez casa pentru ca, cu siguranta nu mai gasesc acelasi lucru in alta parte.

Gata, acum sa trecem la treaba:

Ieri am "invelit" 3 cutii in hartie si am pus hainutele Stefaniei inauntru. E mai usor pentru ea sa ajunga la ele pentru ca in dupal ar fi mult prea sus.

Fisier atasat  cutia.JPG (95.7K)
Number of downloads: 1

Dupa cum se vede, am folosit capsatorul sa prind hartia de cutie, iar in locul unde se vede capsa vreau sa lipesc un autocolant gargarita, albinuta, ceva de genul asta.

Am inramat o bucata de pelinca niciodata folosita.

Fisier atasat  rama1.JPG (91.19K)

asa arata pe perete, langa celelalte...

Fisier atasat  rama2.JPG (78.5K)

Am cusut 4 suporturi de farfurie dintr-un rest de material de draperie.

Fisier atasat  suport farfurie.JPG (125.55K)
Number of downloads: 2

Urmatorul plan este sa vopsesc partea din spate a dulapului din camera stefaniei, vreau sa-l fac lila. Acum arata asa:

Fisier atasat  dulap.JPG (127.82K)
Signature Seperator image

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

Useril este offline   Kiva Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat on lucru manual 22 June 2011 - 01:02 AM

Aura, ce proiecte frumoase ai!

Ce este pelinca?

Eu am inceput sa fac un set de 6 servetele de masa, cusute. Am facut unul de proba. A iesit OK. Vreau sa le fac cadou 'soacra-mii' peste o luna cand face 60 ani. Apreciaza lucrurile facute de mana.

Fisier atasat  servet de masa.jpg (23.67K)

Pozele doar le-am facut si au iesit mai intunecate ca nu am avut lumina ca lumea...

Fisier atasat  servet de masa 2.jpg (26.1K)

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Locationcanada

Postat on lucru manual 22 June 2011 - 01:32 AM

pelinca e o bucata material, de obicei din bumbac, dar asta avea si ceva sintetic cred. Eu am primit o groaza cand s-au nascut puiutii, dar nu am stiut ce sa fac cu ele. Stiu ca inainte se folosea la infasurat bebelusii, dar cum eu nu i-am tinut nici o zi infasurati le asezam pe pat, peste cearsaf sau pe post de prosop.

Servetele tale de masa sunt f faine. E materialul mai gros sau l-ai dublat tu?

Eu trebuie sa-mi iau urgent o masina de cusut.

Sa-ti traiasca soacra!

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • LocationDE

Postat on lucru manual 22 June 2011 - 01:24 PM

Vezi postareaaura, la 21 June 2011 - 10:32 PM, a spus:

pelinca e o bucata material, de obicei din bumbac, dar asta avea si ceva sintetic cred. Eu am primit o groaza cand s-au nascut puiutii, dar nu am stiut ce sa fac cu ele. Stiu ca inainte se folosea la infasurat bebelusii, dar cum eu nu i-am tinut nici o zi infasurati le asezam pe pat, peste cearsaf sau pe post de prosop.

Servetele tale de masa sunt f faine. E materialul mai gros sau l-ai dublat tu?

Eu trebuie sa-mi iau urgent o masina de cusut.

Sa-ti traiasca soacra!

Servetelele sunt practice. Sunt dublate, sunt 2 materiale diferite, cusute apoi impreuna. Ma gandeam sa fac 3 cu garnitura galbena si 3 cu ea rosie. Mai vad pe parcurs :)

Useril este offline   Ioana Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 3,403
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat on lucru manual 22 June 2011 - 08:58 PM

faina idee Aura si mie imi place sa fac diverse chestii.Mi-ar place sa-mi iau masina de cusut,dar nu stiu sa cos la ea :scratch: ,dar tare mi-ar place sa invat.Si cand ma gandesc ca atunci cand eram mica voiam sa dau la liceul de croitorie.Nu prea le am cu croitul sau tricotatul,ce-mi placea era sa fac fete de mese din etamina si sa lucrez pe ele diverse modele.Singura chestie croita a fost o fata de perna la ora de lucru manual.Butonierele stiam sa le fac cel mai fain :tongue3: .

"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Locationcanada

Postat on lucru manual 22 June 2011 - 09:16 PM

Vezi postareaIoana, la 22 June 2011 - 07:58 PM, a spus:

faina idee Aura si mie imi place sa fac diverse chestii.Mi-ar place sa-mi iau masina de cusut,dar nu stiu sa cos la ea :scratch: ,dar tare mi-ar place sa invat.Si cand ma gandesc ca atunci cand eram mica voiam sa dau la liceul de croitorie.Nu prea le am cu croitul sau tricotatul,ce-mi placea era sa fac fete de mese din etamina si sa lucrez pe ele diverse modele.Singura chestie croita a fost o fata de perna la ora de lucru manual.Butonierele stiam sa le fac cel mai fain :tongue3: .

Ioana, liceul de croitorie?? exista asa ceva?
Ai uitat sa ne spui ce nota ai luat pentru fata de perna :71:

ironia e ca mie nu mi-a placut niciodata ora de lucru manual de la scoala. Da, da, eu am prins perioada demodata, cu ora de lucru manual si practica agricola (dar nu's chiar baba sa stiti :(( )
Brodatul, tricotatul si alte cusaturi nu m-au pasionat niciodata. Sigur, imi coseam tivul cand se rupea si prindeam firul de la ciorapi (brrrr, ce vremuri).
In viata mea am facut un fular si un sac (era moda retro :D ). Dar mi-a placut sa cos la masina. Si mama, ce mai coseam... :D

Acum stau acasa (nu pentru mult timp, sper), imi fac singura de lucru si ma gandeam sa va corup si pe voi :)

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on lucru manual 22 June 2011 - 09:30 PM

Vezi postareaaura, la 22 June 2011 - 07:16 PM, a spus:

ironia e ca mie nu mi-a placut niciodata ora de lucru manual de la scoala. Da, da, eu am prins perioada demodata, cu ora de lucru manual si practica agricola (dar nu's chiar baba sa stiti :(( )
Brodatul, tricotatul si alte cusaturi nu m-au pasionat niciodata. Sigur, imi coseam tivul cand se rupea si prindeam firul de la ciorapi (brrrr, ce vremuri).
In viata mea am facut un fular si un sac (era moda retro :D ). Dar mi-a placut sa cos la masina. Si mama, ce mai coseam... :D

Acum stau acasa (nu pentru mult timp, sper), imi fac singura de lucru si ma gandeam sa va corup si pe voi :)

Aura, pe vremea impuscatului era un liceu in Bucuresti cu clase de croitorie,acum habar n-am.
Cat de nota chiar nu-mi aduc aminte, ca s-a intamplat acum aproape 100 de ani :P
Cand ma gandesc ca inainte stiam sa tricotez,stiam si sa fac bob de orez(parca asa se nume),acu, unu pe fata,unu pe dos.Si culmea mama tricota asa frumos, ne facea hainute, aveam la un moment dat si masina de tricotat(desi era interzisa sa o ai in casa pe vremea lui Ceasca),da eu am fost mai putorisca :71: , am avut totul la botu calului si nu m-a preocupat prea mult si acum imi pare rau. :(

Acasa la mine

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Locationcanada

Postat on lucru manual 22 June 2011 - 09:57 PM

Vezi postareaIoana, la 22 June 2011 - 08:30 PM, a spus:

Vezi postareaaura, la 22 June 2011 - 07:16 PM, a spus:

Aura, pe vremea impuscatului era un liceu in Bucuresti cu clase de croitorie,acum habar n-am.
Cat de nota chiar nu-mi aduc aminte, ca s-a intamplat acum aproape 100 de ani :P
Cand ma gandesc ca inainte stiam sa tricotez,stiam si sa fac bob de orez(parca asa se nume),acu, unu pe fata,unu pe dos.Si culmea mama tricota asa frumos, ne facea hainute, aveam la un moment dat si masina de tricotat(desi era interzisa sa o ai in casa pe vremea lui Ceasca),da eu am fost mai putorisca :71: , am avut totul la botu calului si nu m-a preocupat prea mult si acum imi pare rau. :(

cum, numai 100 de ani?...ce repede trece timpul :P

si mama ne tricota diverse, noi nu cumparam niciodata fulare, caciuli sau pulovere. Dar eu nu prea eram bucuroasa, ca vroiam si altceva...

Dar topicul asta e pentru tot ce putem face acasa, cu mainile ca sa zic asa :D , fara sa cumparam de la magazin. Nu doar tricotaje, broderii sau de cusut ci si tamplarie (ma gandesc la rafturi, etajere), de vopsit, de lipit, pampoane pentru copii sau mai stiu eu ce.

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on lucru manual 22 June 2011 - 10:16 PM

Vezi postareaaura, la 22 June 2011 - 07:57 PM, a spus:

Dar topicul asta e pentru tot ce putem face acasa, cu mainile ca sa zic asa :D , fara sa cumparam de la magazin. Nu doar tricotaje, broderii sau de cusut ci si tamplarie (ma gandesc la rafturi, etajere), de vopsit, de lipit, pampoane pentru copii sau mai stiu eu ce.

la faza cu tamplarie nu ma bag, asta e domeniul sotului,desi n-a lucrat niciodata in domeniu se pricepe sa faca.Chiar ultima data cand ne-am mutat a facut masca de la chiuveta cea de la bucataria veche nu mai mergea in noua locatie.Eu sunt pe partea cu zugravitul :rolleyes: .Acum 2 ani mi-am zugravit singura dormitorul si asta doar intr-o zi.Dimineata am fost la munca si cand am venit am tras totul in mijlocul camerei acoperit cu plastice si pana seara cand a venit al meu era totul terminat, spalat, pus la punct :blush:

Acasa la mine

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Locationcanada

Postat on lucru manual 22 June 2011 - 11:03 PM

Vezi postareaIoana, la 22 June 2011 - 09:16 PM, a spus:

Vezi postareaaura, la 22 June 2011 - 07:57 PM, a spus:

la faza cu tamplarie nu ma bag, asta e domeniul sotului,desi n-a lucrat niciodata in domeniu se pricepe sa faca.Chiar ultima data cand ne-am mutat a facut masca de la chiuveta cea de la bucataria veche nu mai mergea in noua locatie.Eu sunt pe partea cu zugravitul :rolleyes: .Acum 2 ani mi-am zugravit singura dormitorul si asta doar intr-o zi.Dimineata am fost la munca si cand am venit am tras totul in mijlocul camerei acoperit cu plastice si pana seara cand a venit al meu era totul terminat, spalat, pus la punct :blush:

wow, dar esti rapida. Mie imi ia pe putin 2 zile sa varuiesc o camera.

Ce culoare ai folosit?

Userul este online   moatza Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 4,669
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat on lucru manual 23 June 2011 - 09:36 AM

Vezi postareaIoana, la 22 June 2011 - 07:58 PM, a spus:

Mi-ar place sa-mi iau masina de cusut,dar nu stiu sa cos la ea :scratch: ,dar tare mi-ar place sa invat.

Ioana, eu mi-am cumparat una relativ recent si nici macar ata nu stiam s-o pun. Am invatat lucrurile de baza dupa manualul de folosire/intretinere. Cand merge ceva altfel decat cum scrie la carte, intru in fibrilatii. Dar tu esti mai indemanatica, ar merita sa faci o investitie.

Acum 2 ani mi-am zugravit singura dormitorul si asta doar intr-o zi.Dimineata am fost la munca si cand am venit am tras totul in mijlocul camerei acoperit cu plastice si pana seara cand a venit al meu era totul terminat, spalat, pus la punct :blush:

Doamne, eu nici macar n-am curaj sa ma gandesc la asa ceva, vorbesc serios!

Useril este offline   Adriana Icon

• Site Admin
  • Icon
  • Grup: Administrators
  • Postari: 8,829
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat on lucru manual 23 June 2011 - 09:51 AM

foarte frumoase creatiile tale aura
Armina esti o nora tare amabila :)

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • LocationDE

Postat on lucru manual 23 June 2011 - 11:22 AM

Vezi postareaAdriana, la 23 June 2011 - 06:51 AM, a spus:

foarte frumoase creatiile tale aura
Armina esti o nora tare amabila :)

Adriana, nici soacra nu-i de lepadat :) Foarte draguta si atenta :)

Useril este offline   Adriana Icon

• Site Admin
  • Icon
  • Grup: Administrators
  • Postari: 8,829
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat on lucru manual 23 June 2011 - 11:27 AM

Ferice de voi!

Useril este offline   boni Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,832
  • LocationSibiu

Postat on lucru manual 23 June 2011 - 11:51 AM

Vezi postareamoatza, la 23 June 2011 - 08:36 AM, a spus:

Acum 2 ani mi-am zugravit singura dormitorul si asta doar intr-o zi.Dimineata am fost la munca si cand am venit am tras totul in mijlocul camerei acoperit cu plastice si pana seara cand a venit al meu era totul terminat, spalat, pus la punct :blush:

Doamne, eu nici macar n-am curaj sa ma gandesc la asa ceva, vorbesc serios!

si mie si se pare SF :)
cand am cuparat apartamentul in care stam acumam ramas "in fundul gol" :) asa ca am zugravit noi 2. am avut role si vopsea lavabila si o gramada de entuziasm. am ramas traumatizata dupa prima camera si de atunci sa nu mai aud de asa ceva.
asa ca Ioana, te admir Imagine postata

in rest imi place sa lucrez tot felul de chestiute. mai bine zis imi placea :( ca nu mai am timp nici macar sa citesc o carte, daramite sa mai tricotez ceva.
cand eram mica (nu puteam sa scriu tanara ca asa sunt acum Imagine postata) tricotam de zor. stateam luni seara si ascultam teatru radiofonic si impleteam bluze si jachete. multa vreme nu mi-am cumparat haine. eu imi tricotam iar buni imi croia. eram "unicat" ;)

ca sa nu fiu complet off-topic am sa pozez paturica pe care i-am impletit-o Maiei mele. e ultima mea creatie (de acu' 7 ani). a iubit-o si o iubeste si acum, doar ca acum se bucura papusile de ea :)

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat on lucru manual 23 June 2011 - 08:24 PM

Moatza, sa sti ca la prima oferta o sa-mi iau si eu o masina, tb sa invat cumva.

Aura, Boni, mare lucru n-a fost, norocul meu e ca aveam tavan in lemn si m-a scapat de o munca si deasemeni si vopseaua(nuanta folosita) care nu era uniforma.Cam asa ceva a fost
Fisier atasat  cam galben.jpg (59.01K)

trei pereti au fost galbeni, cel de la capatul patului, verde

Culoarea chiar asa era cu pete albe in ea, mi-a placut mult efectul

Fisiere atasate

• Fisier atasat  cam.jpg (216.95K)
    Number of downloads: 0

Acasa la mine

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Locationcanada

Postat on lucru manual 23 June 2011 - 09:32 PM

Ioana, totusi ai avut 4 pereti de vopsit...iar intr-o zi, pentru prima data, esti rapida, iti spun eu.

Imi place verdele de pe perete, mie imi da o senzatie de liniste.

Boni abia astept sa vad cum ai facut paturica, poate ma inspir si eu pentru theodor ca stefania e maaaaaare.

Useril este offline   Cristina Icon

• Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 849
  • LocationDown Under

Postat on lucru manual 24 June 2011 - 12:40 AM

Ce subiect frumos Aura!
Boni pune te rog paturica - si eu sunt interesata de ea. Eu vreau sa reconditionez o rama de lemn pentru camera celei mici. Deocamdata The Husband a indreptat=o si vopsit-o in alb - eu urmeaza sa vad ce-i pun inauntru - cred ca numele bebelusei scris din litere de material textil - cand ne hotaram asupra lui :rolleyes:

Imagine postata

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Locationcanada

Postat on lucru manual 24 June 2011 - 03:32 PM

E cel mai placut sa lucrezi pentru camera copiilor.
Tabloul tau o sa iasa foarte fain si poate reusesti sa pui si o poza dupa ce e gata :)

Sarcina usoara in continuare si spor la cusut!

Eu am vreo 10 jucarii mici, din plus si as vrea sa le insir pe ata ca un colier si sa le atarn pe perete, dar cum sa fac sa nu se ingramadeasca toate la mijloc. Ma duc sa mai caut pe net...

Useril este offline   MariaSan Icon

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,481

Postat on lucru manual 24 June 2011 - 03:44 PM

Vezi postareaaura, la 24 June 2011 - 12:32 PM, a spus:

Eu am vreo 10 jucarii mici, din plus si as vrea sa le insir pe ata ca un colier si sa le atarn pe perete, dar cum sa fac sa nu se ingramadeasca toate la mijloc. Ma duc sa mai caut pe net...

Aura, niste noduri bine pgandite rezolva problema :)

• (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Calgary Dental Creare site de prezentare certificatenergeticro.ro Lyr Traco Tour - transport de marfa Creare site
Cursuri fitness Cursuri de fitness www.certificatenergeticro.com Mediator Encean Alexandru